Aprovizionarea cu piele PU din China: un ghid complet pentru cumpărătorii B2B
Jun 15, 2026
Solamni Import și Export Co., Ltd.
Pentru aplicații comerciale și de mobilier de casă, achiziționarea de piele PVC în vrac necesită trei valori verificabile: rata de trecere a rezistenței la flacără la CAL TB 117-2013 (lungimea caracterului mai mică sau egală cu 178 mm, flacără mai mică sau egală cu 2 s), abraziune Martindale mai mare sau egală cu 50.000 de cicluri rezidențiale sau mai mare de 100.000 pentru locuri de cazare și rezistența cusăturii Mai mare sau egală cu 180 N/50 mm conform EN ISO 13935-2. Acest ghid oferă date privind cererea pieței în funcție de segment, praguri tehnice de trecere/eșec pentru tapițerie, evaluare comparativă a costului pe m² în patru grade de performanță și o listă de verificare QC la nivel de container (AQL 1.5/4.0).
| Segment | Volumul anual (milioane m²) | Rata de creștere | Cerință cheie | Grosimea preferată |
|---|---|---|---|---|
| Ospitalitate (hoteluri, restaurante) | 48 | +5.1% | CAL 117 + rezistență la pete | 1,0–1,2 mm |
| Asistență medicală (mese de examen, scaune de așteptare) | 22 | +7.3% | Rezistență antimicrobiană + fluide | 1,2–1,5 mm |
| Mobilier de casă (canapele, scaune de sufragerie) | 85 | +3.5% | Abraziune Mai mare sau egală cu 50.000 Martindale | 0,9–1,1 mm |
| Scaune de birou | 31 | +2.8% | Seam strength >200 N | 1,0–1,3 mm |
Schimb de aprovizionare:67% din pielea PVC pentru tapițerie provine acum din China (Guangdong, Zhejiang), urmată de Vietnam (15%) și Turcia (10%). Pentru comenzile vrac de piele PVC mai mari sau egale cu 10.000 m², timpii de livrare FOB sunt în medie de 18-25 de zile de la Ningbo sau Shenzhen.
Alerta de reglementare:Importatorii de mobilier din UE solicită EN 17130:2023 (ftalați: DEHP/DBP/BBP<0.1% each, DINP <0.1% for children's furniture). US buyers must comply with CPSC 16 CFR 1307 for children's products.
Specificați aceste trei valori în comanda dvs. de achiziție. Afirmațiile generice „rezistente la foc” sunt insuficiente.
2.1 Ignifugare (CAL TB 117‑2013 și BS 5852)
| Standard | Metoda de testare | Criteriul de trecere | Cerință de formulare PVC |
|---|---|---|---|
| CAL TB 117‑2013 (Secțiunea 1) | 12 s flacără deschisă, arzător mic | Lungimea caracterului Mai mică sau egală cu 178 mm; postflacără Mai mică sau egală cu 2 s | Trioxid de antimoniu 3–5% + FR halogenat 10–15% |
| BS 5852:2006 (Patuț 5) | Aprindere pătuț din lemn | Fără răspândire progresivă a flăcării | Alumină trihidrat 20–25% + antimoniu |
| EN 1021-1 (țigară) | Țigară mocnind pe țesătură/spumă | Fără mocnit progresiv | Bariera de umplere standard din PVC + poliester |
| FMVSS 302 (pentru șezlonguri) | Rata orizontală de răspândire a flăcării | Mai mică sau egală cu 102 mm/minut | Antimoniu Mai mare sau egal cu 5%, plastifiant Mai mic sau egal cu 25 phr |
Notă de inginerie:Pentru ospitalitate (hoteluri, nave de croazieră), specificați IMO A.652(16) sau NFPA 260. Pielea PVC trece pe acestea numai cu Trihidrat de alumină mai mare sau egal cu 25 phr, care crește duritatea Shore A de la 78 la 85–88. Solicitați raportul complet de testare NFPA 701.
2.2 Rezistența la abraziune (Martindale, ISO 12947‑2, 12 kPa)
| Tip Mobilier | Cicluri minime Martindale | Modul de eșec | Wyzenbeek echivalent (frecări duble) |
|---|---|---|---|
| Canapea rezidentiala (utilizare usoara) | 25,000 | Atenuarea suprafeței | 15,000 |
| Canapea rezidentiala (utilizare grea / copii) | 40,000 | Stergerea culorii | 25,000 |
| Scaun de birou | 100,000 | Diluarea stratului de acoperire | 60,000 |
| Ospitalitate (holul hotelului) | 150,000 | Uzura marginilor | 90,000 |
| Asistență medicală (utilizare 24/7) | 200,000 | Pătrunderea acoperirii | 120,000 |
Protocol de testare:Insistați asupra ISO 12947‑2 cu abraant de lână. Rezistența la abraziune a pielii PVC se degradează cu 30–40% după 500 de ore QUV‑A (340 nm) - specificați ASTM G154 dacă mobilierul este lângă ferestre.
2.3 Elasticitatea și rezistența cusăturii pentru amortizare
| Proprietate | Metoda de testare | Minimum pentru canapele cu smocuri | Standard pentru scaune plate |
|---|---|---|---|
| Rezistenta la tractiune (N/50mm) | ISO 527-3 | Mai mare sau egal cu 350 | Mai mare sau egal cu 250 |
| Alungire la rupere (%) | ISO 527-3 | 120–200 | 80–150 |
| Rezistența la rupere (N) | ISO 4674 Metoda B | Mai mare sau egal cu 60 | Mai mare sau egal cu 45 |
| Alunecarea cusăturii (mm la 120 N) | EN ISO 13936‑2 | Mai mic sau egal cu 3 mm | Mai mică sau egală cu 5 mm |
| Rezistența cusăturii (N/50mm) | EN ISO 13935‑2 | Mai mare sau egal cu 200 | Mai mare sau egal cu 180 |
Esențial pentru producătorii de mobilă:Piele PVC cu alungire<80% will split during high‑frequency welding or sewing at corners. Request a seam strength test on your actual foam substrate (ILD 25–40).
Analiza costului față de performanță pentru aprovizionarea în vrac (pe m², FOB China)
Prețurile în vrac pentru piele de mobilier angro variază în funcție de grosime, pachet FR și suport. Prețurile de mai jos sunt pentru comenzi mai mari sau egale cu 10.000 m² (2026, FOB Ningbo).
| Nota | Grosime | Susținere | Ignifug | Abraziune (Martindale) | Cost pe m² | Utilizare tipică |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Economie | 0,8 mm | Poliester 80 g/m² | Doar tigara | 30.000 de cicluri | $1.40 – $1.80 | Promoțional, de scurtă durată |
| Standard | 1,0 mm | Poliester 120 g/m² | CAL 117 (antimoniu 3%) | 60.000 de cicluri | $1.90 – $2.40 | Canapele rezidentiale, mese |
| Comercial | 1,2 mm | Bumbac/poli 180 g/m² | BS 5852 (alumină + antimoniu) | 100.000 de cicluri | $2.60 – $3.20 | Birou, camere de hotel |
| Greutate | 1,5 mm | Poliester de înaltă tenacitate 220 g/m² | NFPA 260 + IMO A.652 | 200.000 de cicluri | $3.50 – $4.20 | Asistență medicală, croazieră, aeroport |
Costuri ascunse de inclus în calculul total aterizat:
| Factorul de cost | Economie | Standard | Comercial |
|---|---|---|---|
| Tăierea deșeurilor (dispunerea modelului) | 12–15% | 8–10% | 6–8% |
| Înlocuirea acului (la 1.000 m) | 15 ace (supraîncălzire) | 8 ace | 5 ace |
| Consum de adeziv (g/m²) | 180 g | 150 g | 130 g |
| Rata de returnare în garanție (primele 12 luni) | 6–9% (crăpare, înflorire) | 2–4% | 0.5–1.5% |
Concluzia cost-performanță:Trecerea de la Economy la Standard adaugă 0,50–0,60 USD/m², dar reduce randamentele cu 4–7%. Pentru ospitalitate cu garanții de 5 ani, calitatea comercială este obligatorie - 1,20–1,80 USD/m² suplimentar se plătește prin înlocuirea unui ciclu de viață mai mic.

4. Lista de verificare a controlului calității pentru transporturile de containere
Utilizați această listă de verificare pentru inspecția înainte de expediere (PSI) sau pentru primirea în depozit. Eșantion conform ANSI/ASQ Z1.4 Nivel II, AQL 1,5 (major) / 4,0 (minor).
4.1 Inspecție vizuală și dimensională
| Parametru | Caietul de sarcini | Metoda de măsurare | Pragul de respingere |
|---|---|---|---|
| Diferența de culoare (ΔE) | Mai mic sau egal cu 1,0 între role | Spectrofotometru D65/10 grade | >1.5 |
| Uniformitatea luciului (60 de grade) | ±3 unități de luciu | Contor de luciu (3 citiri/m lățime) | >±5 |
| Defecte de suprafață (găuri, geluri) | Mai puțin sau egal cu 2 pe m liniar, fiecare<1 mm | Vizual sub 800 lux | >5 defects or any >2 mm |
| Varianta lățimii rolei | ±0,5 cm de la nominal | Bandă de oțel (început/mijloc/sfârșit) | >±1 cm |
| Toleranță la lungimea rolei | -0% / +2% | Contor mecanic | Short by >0% |
| Bucle de margine | Mai mic sau egal cu 10 mm după 24 de ore plat | Măsură suprafață plană | >20 mm |
4.2 Testare fizică și chimică (probă de lot)
| Test | Frecvenţă | Interval acceptabil | Metodă |
|---|---|---|---|
| Grosime | 1 rolă la 50 de role | Nominal ±0,06 mm (nivel de 1,0 mm) | ISO 2286‑3 |
| Rezistență la tracțiune | 1 pe lot | Mai mare sau egal cu 250 N/50 mm (1,0 mm) | ISO 527-3 |
| Forța la lacrimă | 1 pe lot | Mai mare sau egal cu 45 N | ISO 4674 |
| Abraziune (Martindale) | 1 pe formulare | Mai mare sau egal cu ciclurile indicate, fără întrerupere a stratului | ISO 12947‑2 |
| Ignifugare (CAL 117) | 1 la 10.000 m² | Lungimea caracterului Mai mică sau egală cu 178 mm | TB 117‑2013 Sec.1 |
| Ftalați (DEHP, DBP, BBP) | 1 la 20.000 m² | <0.1% each | ISO 14389 |
4.3 Testul de migrare și înflorire a plastifianților (critic pentru mobilier)
Pielea PVC cu plastifianți cu greutate moleculară mică (de exemplu, DEHP, DOP) emană o peliculă grasă (înflorire) în decurs de 3-6 luni.
| Test | Stare | Criteriul de acceptare |
|---|---|---|
| Migrarea îmbătrânirii termice | 70 grade, 96 h, 50% RH, hârtie de filtru ponderată | Creștere în greutate Mai mică sau egală cu 5 mg la 50 cm² |
| Migrare pe polistiren | 50 de grade, 72 h, proba pe placa PS | Fără decolorare a PS |
| Flexibilitate la rece | -10 grade, 4 h, 180 de grade îndoire peste dorn de 10 mm | Fara fisuri |
| Extracția cu plastifiant (hexan) | 24 h temperatura camerei, pierdere in greutate | Mai mic sau egal cu 3% |
Notă de livrare:Temperaturile containerului pot depăși 60 de grade (rute de vară din Orientul Mijlociu). Rolele din PVC trebuie să fie ventilate - niciodată etanș la aer. Includeți pungi de desicant (500 g per rolă) și desfășurați în termen de 7 zile de la sosire.
5. Întrebări frecvente semantice (Fragmente îmbogățite pentru utilizatorii de căutare B2B)
Care este cantitatea minimă de comandă pentru piele PVC vrac de la un furnizor chinez de mobilă?
2.000 m² per culoare pentru suporturi stoc; 5.000 m² pentru culori personalizate sau reliefare. Modele de stoc disponibile de la 500 m² pentru comenzile de probă.
Cum verific dacă pielea PVC trece California TB 117‑2013 fără propriul meu laborator?
Solicitați un raport de laborator ISO 17025 (SGS/Intertek) care să arate rezultatele testului cu flacără mică de la Secțiunea 1: lungimea carbonului Mai mică sau egală cu 178 mm și flacără ulterioară Mai mică sau egală cu 2 s. Generic „tratat FR” este insuficient.
Care este timpul obișnuit de livrare pentru un container de 20 ft (≈7.500 m²) de piele PVC pentru mobilă angro?
18-25 de zile după aprobarea eșantionului, FOB Shenzhen sau Ningbo. Probe de aer (20 m) în 7-9 zile. Adăugați 25–35 de zile pentru rola de gofrare personalizată.







